Adamus
Gość
|
Wysłany: Nie 10:50, 23 Wrz 2007 Temat postu: O Kapucynach... |
|
|
Zakon założony przez Franciszka bardzo szybko wzrastał w liczbę i przechodził burzliwe momenty, szczególnie na tle przeżywania ślubu ubóstwa. Rodziły się kolejne reformy zakonu, które pragnęły powrotu do wierniejszego zachowywania reguły założyciela. Na tym tle nastąpił podział zakonu na trzy gałęzie: Bracia Mniejsi Konwentualni, Bracia Mniejsi i Bracia Mniejsi Kapucyni.
W roku 1525 br. Mateusz z Bascio i inni bracia postanowili wierniej naśladować św. Franciszka zakładając odrębną wspólnotę braci w charakterystycznych habitach z dużymi kapturami ("cappuccini" z jęz. włoskiego oznacza "kapturowcy").
Zakon Braci Mniejszych Kapucynów został zatwierdzony przez Kościół bullą "Religionis zelus", wydaną przez papieża Klemensa VII dnia 3 lipca 1528 roku. Już po 50 latach od zatwierdzenia Zakon liczył ponad 3 500 braci. W ciągu swej historii największą liczbę zakonników osiągnął w roku 1761 - ponad 34 000. Dziś nasz Zakon liczy około 11 000 braci, którzy głoszą Dobrą Nowinę naśladując św. Franciszka w 95 państwach całego świata. Ponad 60 Biskupów wywodzi się dzisiaj naszego zakonu, co trzeci kapucyn pracuje w III świecie, co 8 na misjach.
W Polsce Kapucyni pojawili się dopiero w roku 1681, sprowadzeni przez króla Jana III Sobieskiego. Pierwsza placówka powstaje w Warszawie. Do Krakowa bracia przybyli w roku 1695. W roku 1754 zostaje erygowana Prowincja Polska licząca 18 domów i 231 zakonników (127 kapłanów, 73 braci i 31 kleryków).
Nowy zakon wrósł w polski grunt szybko, bracia stali się symbolem polskiego Kościoła w czasie rozbiorów, często widzimy Kapucynów na obrazach Matejki, w opowieściach powstańców kościuszkowskich, listopadowych czy styczniowych. Kapucyni byli obecni przy legionach, w obozach koncentracyjnych, w łagrach i na wygnaniu.
Dziś w Polsce jest nas ponad 600 braci w dwóch prowincjach: Krakowskiej i Warszawskiej. Również i dzisiaj pragniemy dalej nieść franciszkowe przesłanie "Pokój i Dobro" oraz przybliżać Chrystusa, przez bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem.
Służcie Panu z radością! Bądźcie sługami Jego ludu z radością, gdyż św. Franciszek chciał, abyście byli radosnymi sługami ludzkości, zdolnymi wszędzie zapalać lampę nadziei, ufności, optymizmu, które mają swe źródło w samym Panu
(Jan Paweł II do naśladowców św. Franciszka).
|
|